فازدوم مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد آغاز شد

فازدوم مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد آغاز شد

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجرد گفت: با اتمام مرحله اول بازسازی و مرمت دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد فاز دوم این طرح با همکاری خیرین مدرسه ساز آغاز شد.

شهاب روزبهانی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: فازیک شامل مرمت کامل سقف و نصب شیروانی برای مقاومت بیشتر ساختمان در برابر بارش برف و باران بوده و فاز۲ بازسازی مرمت گچ بری ها، آماده سازی سالن آمفی تئاتربه ظرفیت حدود ۲۰۰ تن است.

وی با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی بخش هایی ازدبیرستان تاریخی وماندگارامام خمینی (ره) بروجرد هفت میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال اعتبارنیاز دارد بیان کرد: هزینه های انجام شده تاکنون از سوی مجمع خیرین مدرسه ساز پرداخت شده است.
مدیر آموزش و پرورش بروجرد اضافه کرد: این دبیرستان درتاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ به شماره۲۰۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید براین اساس در راستای حمایت از این اثر با ارزش و ماندگار باید اقدامات لازم و جدی صورت بگیرد.
روزبهانی ادامه داد: ازحدود ۱۰ سال پیش به دلیل تخریب، عدم احیا ومرمت بخش هایی ازاین بنای تاریخی کارتدریس درآن انجام نمی شود.
وی افزود: دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) بروجرد در سال ۱۳۱۶ توسط ماکسیم سیرو فرانسوی طراحی و توسط معماران ایرانی اجرا شده که در اثر گذر زمان و وقوع زلزله سال ۸۵ بخش هایی از آن دچار آسیب شده است.
به گزارش ایرنا، تاریخ بنای دبیرستان امام خمینی(ره) که در دوران پهلوی اول آن را مدرسه پهلوی می خواندند، ۱۳۱۵ خورشیدی است که در سال ۱۳۷۷ با شماره ۲۰۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این دبیرستان با داشتن ۱۴ هزار مترمربع مساحت درشرق خیابان حافظ جنوبی بروجرد ساخته شده واز قدیمی ترین دبیرستان های غرب کشوراست.
بنای اصلی دبیرستان امام خمینی(ره) آجراست؛ این بنا در۲ طبقه و یک زیرزمین طراحی شده که در هر طبقه آن، ایوانی با ۱۲ ستون آجری رو به حیاط بزرگ مدرسه تعبیه شده و یکی از بناهای ارزشمند و خاطره انگیز و تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبک و سیاق اروپایی بوده که به عنوان نمونه شاخصی از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.