وعده‌هایی که استاندار لرستان برای پروژه‌های بر زمین‌مانده بروجرد داد

وعده‌هایی که استاندار لرستان برای پروژه‌های بر زمین‌مانده بروجرد داد

 استاندار جدید لرستان در بازدید امروز خود از پروژه‌های شهرستان بروجرد قول پیگیری و اجرای طرح‌های مطالعاتی را داد تا در اولین حضور خود در این شهرستان وعده‌های قبلی را تمدید و یا محکم کند.

به گزارش تسنیم، سید موسی خادمی استاندار جدید لرستان که چند ماهی است سکان هدایت استانداری این استان را به دست گرفته بالاخره پس از ماه‌ها از حضورش در بروجرد فرصت یافت تا با همراهی نمایندگان بروجرد و مسئولان استانی و شهرستانی برای نخستین بار سری به این شهرستان بزند.

پروژه‌هایی با وعده‌هایی جدید

ده‌ها پروژه و طرح بر زمین‌مانده شهرستان بروجرد این روزها منتظر تحقق وعده‌هایی است که پیش‌ازاین مسئولان استانی سابق در به انجام رساندن آن‌ها ناکام مانده‌اند و حالا دست استاندار جدید را می‌بوسد تا به این‌همه وعده سروسامانی دهد و در لابه‌لای بازدیدهای خود وعده‌هایی جدید دهد.

البته خادمی طی بازدیدهای امروز خود در شهرستان بروجرد در وعده  دادن بسیار احتیاط به خرج داد آنجا که هر تمدید وعده جدید را منوط به طی مراحل مطالعاتی آن دانست و ازاین‌دست به عصا بودن وی می‌توان فهمید که آن‌چنان هم برای بروجرد دست‌به‌نقد نیست و تنها قصد او از این بازدیدها احصاء ظرفیت‌های بروجردی است که این‌همه آوازه‌اش در پروژه‌ها و سندهای مختلف استانی به گوش می‌رسد.

به‌هرحال استاندار با صبر و حوصله لرستان امروز در بازدید تقریباً ۱۲ ساعته خود از پروژه‌های مختلف بروجرد با ابراز خرسندی حضور خود برای اولین در این شهرستان در سخنانی به‌عنوان جمع‌بندی سفر یک‌روزه خود به این شهرستان کام خبرنگاران را با وعده‌هایی جدید شیرین کرد و اظهار داشت: بروجرد نیازمند بازدیدها و توقف بیشتری است که در این فرصت محدود تعدادی از موارد مورد بازدید قرار گرفت.

سد آبسرده و همه اعتبارات آن

وی با اشاره به بازدید از سد آبسرده افزود: سد آبسرده از سدهای مهم استان لرستان است که برای تأمین آب شرب و صنعت شهرستان بروجرد مورداستفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد به  دنبال افزایش منابع احداث این سد هستیم.

استاندار لرستان حجم منابعی که به این پروژه تزریق‌شده نسبت به نیاز پروژه را پایین اعلام کرد و البته این امر را مشکلی کلی در کشور دانست و افزود: باید تلاش کرد سال آینده اعتبارات بیشتری به این سد اختصاص یابد و امسال نیز ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از محل پیوست بودجه ملی اعتبار دارد و ۱۳ میلیارد تومان نیز از محل توازن منطقه‌ای به این پروژه تخصیص می‌یابد و درمجموع نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت می‌کند.

وی با اشاره به بازدید خود از کارخانه رنگرزی صنعت نساجی بروجرد عنوان کرد: سرمایه‌گذار بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری معادل ۲۰ میلیارد تومان در این صنعت بدون دریافتی از منابع بانکی مشغول به کار است و درزمینهٔ تأمین سرمایه در گردش از این واحد حمایت لازم صورت می‌گیرد.

خونی تازه در رگ‌های صنعت نساجی بروجرد

خادمی با اشاره به بازدید از کارخانجات نساجی بروجرد گفت: این کارخانجات از صنایعی است که نماد شهرستان بروجرد است و در حال حاضر حدود ۸۵۰ نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند و به‌نوعی در مقیاس صنایع بزرگ قرار دارد و همچون دیگر صنایع نساجی کشور که نتوانسته‌اند خود را به‌روز و با تکنولوژی های روز خود را سازگار کنند و به همین دلیل تأمین منسوجات جمعیت ۸۰ میلیونی کشور در اختیار دیگر کشورها قرارگرفته است مشکلاتی دارد. طرح توسعه این صنعت در بخش‌های ریسندگی، بافندگی و رنگرزی آغازشده و با واردکردن ماشین‌آلات جدید کار ادامه می‌یابد اما نیاز به حمایت برای توسعه  دارد.

وی افزود: بانک ملی قول داده تسهیلات موردنیاز برای اجرای طرح توسعه و سرمایه در گردش را تأمین کند تا این صنعت بتواند ظرفیت اشتغال را به نزدیک دو برابر و تولید را که در حال حاضر نزدیک به ۳۰ هزار مترمربع است تا ۷۰ هزار مترمربع برساند.

افتتاح پل رودکی موکول به سال آینده شد

استاندار لرستان  در مورد پل شهدای دانش‌آموز یا همان پل معروف رودکی بروجرد بیان کرد: این پروژه از پروژه‌هایی است که در سطح شهر شروع‌شده و به‌رغم مزاحمت‌هایی که برای شهروندان ایجاد کرده مدتی است ناتمام مانده و از زمره پروژه‌هایی است که به‌صورت خاص تعریف‌شده و امسال نزدیک به چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد و حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز تخصیص داده‌شده است اما مشکلاتی دارد که باید منابع آن افزایش یابد تا ظرف سال آینده به بهره‌برداری برسد چراکه معطلی بیش از این زیبنده نیست و تلاش خواهیم کرد این پروژه هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

افتتاح بیمارستان آیت‌الله بروجردی در دهه فجر

وی در مورد بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی آیت‌الله بروجردی نیز این‌چنین توضیح داد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مراحل تجهیز در بخش‌های اصلی و خدمات چهارگانه موردنیاز به‌طور کامل انجام‌شده و تجهیز بخش‌هایی همچون اتاق عمل باقی‌مانده و خریداری و نصب دستگاه سی‌تی‌اسکن و ام آر آی که موردنیاز این شهر است که به‌صورت جدی از طریق وزارتخانه پیگیری می‌کنیم.

خادمی افزود: بخش‌هایی از این بیمارستان در حال حاضر قابلیت استفاده دارد و امیدواریم تا  دهه فجر به‌طور کامل با تمامی تجهیزات موردنیاز به بهره‌برداری برسد اما در مورد ام آر آی قول قطعی زمان‌بندی‌شده نمی‌توان داد اما تلاش می‌کنیم این بیمارستان در زمان لازم افتتاح شود.

وی در ادامه به سد شهید بروجردی اشاره کرد و آن را از پروژه‌های تعریف‌شده مطلوب برای تأمین آب شرب و صنعت بروجرد دانست و گفت: شهر بروجرد آب پایدار ندارد و آبی که از چاه یا چشمه تأمین شود پایداری لازم را ندارد و لازم است آب پایدار شهر بروجرد از طریق سد شهید بروجردی و آبسرده تأمین شود. خوشبختانه این پروژه تخصیص آب دارد اما به دلایل مختلفی متوقف و اعتبارات آن نیز در ردیف‌های ملی مسدود  شده است که با پیگیری‌های انجام‌شده از طریق وزارت نیرو از انسداد خارج‌شده و منابع لازم را دریافت کرده و در سال ۹۷ اعتبارات استانی لازم را دریافت می‌کند تا تحرک لازم را ببینند.

سیلیکون متال شهرکی بانامی پرآوازه و جهانی

شهرک پرطمطراق سیلیکون متال از دیگر بازدیدهای امروز استاندار لرستان بود تا در این مورد بگوید: صنایع دانش‌بنیان سیلیکون متال و زنجیره وابسته به این صنعت تا تولید نیمه‌هادی‌ها و صنایع خورشیدی اقدامی ارزشمند در منطقه است که این پروژه در حال انجام اقدامات لازم موردنیاز است و به دنبال واگذاری معدن و زمین‌های لازم برای انجام کار هستیم و از سویی سرمایه‌گذار نیز در حال مذاکره با طرف خارجی است تا در آینده نزدیک کارهای عملیاتی اصلی و صنعتی آن آغاز شود.

وی افزود: به دنبال تبدیل این پروژه به شهرک صنعتی سیلیکون هستیم که این شهرک همراه با کارخانه زاگرس خودرو به‌عنوان شهرک‌های منفصل به منطقه ویژه اقتصادی وصل شوند و منطقه ویژه اقتصادی کارکرد بسیار خوبی برای توسعه منطقه خواهد داشت که جزو پروژه‌های ویژه است که برای پیگیری ویژه تعریف‌شده است.

خودروی “فوتون” نماد توسعه لرستان

کارخانه عظیم خودرو که این روزها خبرهای خوبی از آن شنیده می‌شود دیگر مورد از بازدیدهای امروز خادمی بود و در این مورد تصریح کرد: با تلاش‌های انجام‌شده قرار است خودروی فوتون در این کارخانه مونتاژ شود و در حال حاضر زیرساخت‌های اولیه خط تولید این خودرو در حال آماده‌سازی است و بر اساس برنامه زمان‌بندی سرمایه‌گذار تا اسفندماه خط تولید تکمیل‌شده و امیدواریم از ابتدای سال آینده تولید فوتون آغاز شود و تبدیل به نمادی برای توسعه استان شود.

البته استاندار لرستان در بازدیدهای خود سری هم به بیوت آیات عظام بروجردی و نجفی بروجردی زد تا قول هایی هم برای ساماندهی به این ابنیه و درمجموع خانه‌های تاریخی بروجرد بدهد و دراین‌باره افزود: شهر بروجرد علاوه بر همه استعدادهای طبیعی، صنعتی و گردشگری خود از یک بافت تاریخی مهم برخوردار است و تعداد زیادی خانه تاریخی در این شهر وجود دارد که نیازمند برنامه‌ریزی جدی است و قرار است برنامه‌ای خاص برای این خانه‌های تاریخی تهیه شود. یکی از مهم‌ترین خانه‌ها بیت آیت‌الله‌العظمی بروجردی افتخار جهان تشیع و کشور است که آزادسازی حریم آن باید انجام شود که قرار شد مطالعات لازم انجام شود تا بتوانیم اقداماتی در رابطه با بهتر شدن این منطقه برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی فراهم شود.

فرودگاه از روی کاغذ به روی باند می‌آید

اما خادمی خبرهای خوبی هم در رابطه با فرودگاه بروجرد داشت تا قول بدهد این زیرساخت حمل‌ونقل رؤیایی برای شهروندان بروجردی از روی کاغذ به روی باند بیاید و دراین‌باره بیان کرد: فرودگاه از عناصر اصلی در منطقه ویژه است که در قانون مصوب شده و امسال نیز ردیف اعتباری دارد اما منابع اعتباری تخصیص‌یافته به آن کم است و باید توجه کرد آنچه قرار است از طریق دولت اختصاص یابد برای تملک اراضی است و برنامه‌ای احداث این فرودگاه و سرمایه‌گذاری آن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. امسال تلاش می‌کنیم از منابع ملی یا استانی برای تسریع در تملک اراضی کمک بگیریم و از سویی با سرمایه‌گذار هم باید برنامه‌ای تنظیم شود تا کار سرمایه‌گذاری را انجام دهد.

………………….
گزارش: الهام شاهدپور