۲ دهه وعده‌های محقق نشده مدیریت شهری بروجرد؛ موازی کاری‌هایی که به نتیجه نمی‌رسد

 ایجاد زیرساخت‌های گردشگری همچون شهربازی و تله‌کابین در شهر بروجرد سابقه‌ای طولانی دارد و تاکنون وعده‌ها و پیگیری‌های انجام‌شده در این خصوص به دلیل موازی کاری نهادهای متولی بی‌نتیجه مانده است.

به گزارش تسنیم، کمیسیون گردشگری شورای شهر بروجرد در حالی برگزار شد که میزبان رؤسای برخی ادارات و نهادهای مختلف بود تا موضوع ساماندهی تپه چغا و تله‌کابین را در دستور کار قرار دهد.

شهرستان بروجرد به‌رغم ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی فراوان به دلیل نداشتن زیرساخت‌های گردشگری هنوز هم به‌عنوان شهری برای مقصد گردشگری ناشناخته مانده و همه ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی این شهر به دلیل موازی کاری نهادهای مسئول و بی‌توجهی‌های شایع در حال تخریب و تبدیل‌شدن به ساختارهایی ناکارآمد است.

موازی کاری ادارات متولی

آنجا که برای ساخت زیرساخت گردشگری همچون شهربازی که این شهر از وجود آن بی‌بهره است فرمانداری یک جلسه بدون حضور شورا و شهرداری برگزار می‌کند و شورا شاکی از موازی کاری‌های مغفولانه فرمانداری به دنبال سرمایه‌گذار دیگری برای این طرح می‌گردد باید فهمید که اوضاع مدیریت شهری بروجرد سال‌هاست در تواتر نهادهای مختلف رنگ بی‌مسئولیتی و موازی کاری‌هایی را به خود گرفته که درنتیجه آن اندک ظرفیت‌های گردشگری بروجرد که برای شهروندان این شهر باقی‌مانده بود حالا تنها خاطراتی از آن‌ها در اذهان مردم است.

این را زیاد شنیده‌ایم و به آن پرداخته‌ایم که شهرستان بروجرد ظرفیت‌های گردشگری فراوانی دارد اما سؤال اینجاست که این شهر آیا مدیران دلسوز و کارآمدی هم برای استفاده از این ظرفیت‌ها دارد که هریک ساز خود را برای انجام کاری بنوازند و درنهایت هیچ کاری هم نشود؟

به‌راستی اگر این ظرفیت‌های گردشگری تاریخی و مواهب طبیعی در اختیار استان و مدیران دیگری خارج از حیطه این شهر بود بازهم شاهد این موازی کاری‌ها و جلسات بدون خروجی بودیم؟ باید از مسئولان امر پرسید هدف آن‌ها از برگزاری جلسات بدون خروجی و دخالت‌های بیجا در امور یکدیگر که درنهایت هیچ‌گاه منتج نتیجه‌ای درخور نشده است، چه بوده؟ آیا صرف هدر رفت هزینه‌های شهر و فرصت‌های سرمایه‌گذاری چیز دیگری عاید این شهر و مردمانش شده است؟

نبود زیرساخت‌های گردشگری

محمد پرهام رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر بروجرد با ایده‌های جدید و جذاب که البته هنوز فرصتی برای اجرایی کردن آن‌ها نداشته است اما طرح این ایده‌ها هرچند در مقام جلسه می‌تواند خواسته‌های شهروندان را از شورا بالابرده و ظرفیت‌های برنامه‌ریزی این نهاد مهم تصمیم‌گیری در شهر را بر همگان آشکار سازد.

پرهام امروز نیز همچون چند جلسه گذشته از غایبان اصلی جلسه یعنی فرمانداری و دوربین خبرنگاران صداوسیما و رادیو بروجرد در جلسات شورا به‌شدت انتقاد کرد و در نطقی گفت: برای احداث شهربازی تک‌روی‌هایی می‌شود که همه این اقدامات درنهایت به ضرر شهر خواهد بود.

وی با یادآوری این مطلب که شورا بالاترین نهاد تصمیم‌گیری در شهر است که همه نهادها باید خود را با آن هماهنگ کنند به فقدان زیرساخت‌های گردشگری اشاره کرد و افزود: در دهه‌های گذشته هیچ اقدام جدی و عمرانی در شهر بروجرد صورت نگرفته و اگر هم اقدامات کوچکی صورت گرفته توسط بخش خصوصی انجام‌شده که البته آن‌هم درخور این شهر نبوده است.

خارجی‌ها برای گردشگری بروجرد آستین بالا می‌زنند

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر بروجرد حالا خبر از حضور دو شرکت خارجی برای ایجاد تله‌کابین و شهربازی در این شهر خبر می‌دهد، خبری که شاید شنیدنش خالی از لطف نباشد و رمقی تازه به پیکره مرده گردشگری این شهر وارد کند. وی دراین‌باره بیان کرد: مکاتباتی با یک شرکت ایتالیایی تولیدکننده تجهیزات شهربازی و یک شرکت اتریشی سازنده تله‌کابین انجام‌شده تا در صورت توافق و آماده‌سازی طرح‌های لازم بتوان آن‌ها را به بروجرد دعوت کرد و در حال حاضر منتظر جواب این شرکت‌ها هستیم.

وی برآورد اولیه هزینه احداث تله‌کابین توسط این شرکت با ۴٫۵ کیلومتر طول و ۳ ایستگاه را حدود ۲۱ تا ۲۲ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: نباید از هزینه آن ترسید و نسبت به پیگیری آن تغافل کرد چراکه در صورت ایجاد چنین زیرساختی علاوه بر درآمدزایی بالا اشتغال‌زایی ایجادشده و هدف جذب گردشگر نیز محقق می‌شود.

تله‌کابین رؤیایی که محقق نمی‌شود!

ایجاد تله‌کابین گرچه سال‌ها پیش توسط یکی از شهرداران وقت بروجرد مطرح شد، دارای سابقه‌ای طولانی در برگزاری جلسات ویژه آن است که نتیجه و خروجی نداشته و تنها اقدامات انجام‌شده تأکید و تائید بر الزاماتی است که باید شود و نشده است و در کنار آن نیز تنها شهربازی بروجرد سال‌ها پیش به دلایل مختلف از رده خارج شد تا جای آن‌یک دانشگاه سبز شود و مردم بروجرد از تنها مکان شهربازی نیز محروم شوند.

پرهام البته این راهم تأکید که برای طراحی تله‌کابین و مکان آن، تأمین مالی و برنامه‌های مختلف سه کارگروه مالی اقتصادی، مجوزها و فنی تخصصی با حضور مدیران ادارات متولی تشکیل می‌شود تا ضمن مطالعه طرح‌های موجود ظرف سه هفته آینده طرح‌های پیشنهادی خود را به کمیته تلفیق این کارگروه‌ها برای تجمیع اطلاعات ارائه دهند.

پرهام البته از جذب سرمایه‌های مردمی در قالب مشارکت در اجرای این پروژه‌ها خبر داد تا به‌نوعی بتوان با تجمیع سرمایه‌های خرد شهروندان از طریق ارائه اوراق مشارکت بخشی از هزینه‌های مالی این پروژه‌های را تأمین کرد.

وی کاغذبازی‌های اداری طولانی‌مدت را سبب طولانی شدن روند اجرای پروژه‌ها دانست و تصریح کرد: دیوان‌سالاری بیمار از موانع توسعه است که این موانع را مدیران باید رفع کنند.

پس از توضیحات رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر بروجرد میهمانان حاضر در جلسه به بیان نظرات خود در این رابطه پرداختند، نظراتی که خام و بدون اطلاعاتی صحیح از موضوع جلسه بود تا به‌نوعی حوصله دیگر حاضران نیز از این‌همه سخنرانی بیهوده سر برود چراکه مدیران دعوت‌شده به جلسه تنها برای رفع مسئولیت از خود برای حضور در این جلسه قبول زحمت کرده بودند تا هم وقت کار اداری خود را گرفته باشند و هم ساعات اداری امروزشان را پشت میزی بگذرانند که تخصصی نسبت به موضوعات آن ندارند!

بروجرد گذرگاهی برای گردشگران

رضا ترابی گودرزی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بروجرد به ظرفیت‌های گردشگری بروجرد برای جذب سرمایه‌گذار اشاره کرد و گفت: نبود زیرساخت‌های گردشگری در بروجرد این شهر را به گذرگاهی برای گردشگران تبدیل کرده که تنها ساعاتی کوتاه را در آن توقف می‌کنند.

وی همچنین برجذب سرمایه‌های بلاتکلیف مردم برای استفاده در این طرح‌ها تأکید کرد  و افزود: وجود سازمان فرهنگی هنری در شهرداری بروجرد ضرورتی است که باید دنبال شود که علاوه بر اقدامات فرهنگی هنری در این زمینه نیز بتواند درآمدزایی کند.

مصطفی مصطفی وند رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد از نبود تور مجازی بروجرد انتقاد کرد و خواستار ایجاد زمینه‌هایی برای معرفی درست ظرفیت‌های گردشگری بروجرد با استفاده از بسترهای فراگیر مجازی شد.

ضعف کارگروه جذب سرمایه‌گذار در بروجرد

وی از ضعف کارگروه جذب سرمایه‌گذار در بروجرد انتقاد و بیان کرد: باید بتوان از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران بروجردی ساکن در دیگر نقاط کشور استفاده کرد تا آن‌ها سرمایه‌های خود را در دیگر شهرها هزینه نکنند و پس‌ازآن به سراغ سرمایه‌گذاران غیربومی و فراملی رفت.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست بروجرد با اشاره به وجود ظرفیت‌های گردشگری فراوانی همچون تالاب بیشه دالان و سراب کرتول و سراب شور عنوان کرد: به دلیل شیوع سیاست زدگی در کارها هم‌افزایی در اجرای طرح‌های گردشگری در بروجرد وجود ندارد بنابراین باید دیدگاه‌ها عوض شود و به دنبال جذب سرمایه‌گذار رفت.

اشرف چگنی عضو شورای شهر بروجرد نیز در این جلسه بر لزوم استفاده از طرح‌های دانش‌بنیان تأکید و عنوان کرد: از همان ابتدا باید کارگروه مطالعه و پژوهش تشکیل شود تا با شناسایی نقاط قوت و ضعف طرح‌ها را عملیاتی کند.

وی تأکید کرد: باید هزینه این طرح‌ها با تجمیع خرده سرمایه‌های مردمی با ایجاد اطمینان و صداقت در مردم برای سرمایه‌گذاری تأمین شود.

این عضو شورای شهر بروجرد نیز از بی‌نتیجه ماندن طرح اجرای تله‌کابین بروجرد طی سال‌های گذشته انتقاد کرد و خواستار ایجاد زیرساخت‌های لازم در این زمینه و همکاری و هماهنگی بیشتر دستگاه‌های متولی شد.

نیکوکار، بیاتی، بهنودفر و محسنی دیگر اعضای شورای شهر بروجرد بودند که ضمن سخنانی با تأکید بر لزوم ارائه خروجی مناسب از این جلسات بر ارائه پیشنهادات کاربردی در این زمینه تأکید کردند.